www.mariusztravel.com logoFrancja 2009
PARYŻ W ZIMIE. NARTY W CHAMONIX (styczeń 2009)   zdjęcia

Co prawda nie pojechałem do Paryża po zdjęcia, tylko po pieniądze, ale przy okazji ponownie zwiedziłem to piękne miasto. Zima to nie jest najlepsza pora, ale mimo to turystów nie brakowało. Takie miasta jak Paryż czy Londyn zawsze mają coś do zaoferowania. Choć moja sympatia jest po stronie Londynu, muszę przyznać że Paryż jest ładniejszy. Może dlatego, że ma więcej przestrzeni. No i oczywiście wspaniałą Wieżę Eiffla, symbol miasta i Francji rozpoznawany na całym świecie.

Zbudowana w 1889 roku specjalnie z okazji Wystawy Światowej, po roku miała zostać rozebrana. Uratowało ją założenie na szczycie laboratorium meteorologicznego. Wieża mierzy obecnie 324 metry a z jej szczytu rozpościera się panorama całego miasta. Cała konstrukcja składa się z 18 038 części metalowych i około 2,5 mln nitów! Co siedem lat, aby zapobiec korozji, wieża jest malowana, a do tego celu zużywa się 50-60 ton farby.

W styczniu 2009 do Paryża zawitała zima. Zazwyczaj śnieg szybko topnieje, ale tym razem leżał cały tydzień. W niedzielę wybraliśmy się do centrum. Idziemy sobie wzdłuż Sekwany w stronę Wieży Eiffla. Skręcamy w dół w jakąś zagrodzoną uliczkę prowadzącą nad samą rzekę. Nic nie mówimy bo akurat mijamy kilku bezdomnych siedzących przy budach skleconych z byle czego. Chyba nie tylko ja pomyślałem o tym, że jeśli nam jest zimno, to co oni mają powiedzieć? Oni nie pójdą spać w ciepłym łóżeczku. Brudni, zarośnięci, ubrani w łachmany, patrzą na nas jak na intruzów.
Nagle jeden z nich krzyczy po polsku: "i będą tak tu k..wa łazić!"
Popatrzałem się na niego zdziwiony i mówię: "a co, nie wolno?"
On jeszcze bardziej zdziwiony: "aaa, ja myślałem że to Żaby, a to przepraszam!"
My na odchodne: "my nie Żaby, my swoi!"